خدمات چکاد پردازش
آخرین مقالات
برچسب ها

RAID چیست و چند مدل دارد؟

RAID چیست و چند مدل دارد؟

Steadfast حداقل یک دهه است که سرورهای اختصاصی با پیکربندی RAID ارائه می دهد و در حالی که RAID یک فن آوری پرکاربرد است، نحوه اجرای آن با ظهور درایوهای حالت جامد (SSD) تغییر زیادی کرده است. بسیاری از مشتریان درمورد RAID از ما سوال کرده اند، RAID چیست و چند مدل دارد؟ ، چگونه بر آنها تأثیر می گذارد و اینکه چگونه می توانند ضمن اطمینان از خط اصلی، بهترین قابلیت اطمینان و عملکرد را از آن بگیرند.در این مطلب قصد داریم به تمامی سوالات بپردازیم و شما را به طور کامل با RAID آشنا سازیم.

RAID چیست؟

RAID مخفف Redundant Array of In ارزان قیمت است. این بدان معناست که RAID روشی است برای منطقی قرار دادن چندین دیسک در یک آرایه واحد. بنابراین ایده این است که این دیسک ها با هم کار می کنند سرعت و یا اطمینان از دیسک گران تر دارند.

مروری کوتاه بر روی دیسک های چرخشی و درایو های حالت جامد

دیسک چرخشی، هارد دیسک های مکانیکی یا دیسک سخت (HDD) معمولاً در شرایطی انتخاب می شوند که نیازهایی مانند سرعت و کارایی نسبت به هزینه دوم کاهش یابد. به دلیل محدودیت های فیزیکی و ماهیت مکانیکی بسیاری از قطعات متحرک با سرعت بالا که در آنها وجود دارد، HDD ها نیز در مقایسه با SSD ها از سرعت خرابی نسبتاً بالایی برخوردار هستند. هدف RAID این است که بسته به نوع RAID مورد استفاده شما، به کاهش هر دو این مشکلات کمک می کند. به طور معمول، هر سال عملکرد یک هارد دیسک مکانیکی 2.5٪ احتمال خرابی دارد. این توسط گزارش های متعدد ثابت شده است و هیچ تولید کننده یا مدل خاصی از این میزان 2.5٪ تنوع چشمگیری ندارد. به طور خلاصه، اگر برای داده های خود ارزش قائل هستید، باید برخی از روش ها را برای محافظت از آنها در برابر خرابی درایو پیاده سازی کنید.

جهت مشاوره درطراحی، برآورد و خرید تجهیزات مورد نیاز اتاق سرور،پیاده سازی و راه اندازی دیتاسنتر متخصصان ما آماده ارائه خدمات به کلیه شرکت ها و ارگان های دولتی و خصوصی می باشد. 

مدل های RAID چیست؟

RAID چیست و چند مدل دارد؟

RAID 0 (راه راه)

RAID 0 هر تعداد دیسک را می گیرد و آنها را در یک حجم بزرگ ادغام می کند. این در حالی است که همزمان از چندین دیسک می خوانید و می نویسید، سرعت به شدت افزایش می یابد. سپس یک پرونده منفرد می تواند از سرعت و ظرفیت همه درایوهای آرایه استفاده کند. نکته منفی RAID 0 این است که اضافی نیست. از بین رفتن هر دیسک جداگانه باعث از بین رفتن کامل اطلاعات می شود. قابلیت اطمینان این نوع RAID بسیار کمتر از داشتن یک دیسک است.

RAID چیست و چند مدل دارد؟

RAID 1 (کپی سازی)

در حالی که RAID 1 قادر به پیکربندی بسیار پیچیده تری است، تقریباً هر مورد استفاده از RAID 1 جایی است که شما یک جفت دیسک مشابه دارید که به طور یکسان داده ها را در درایوهای آرایه کپی می کند. نکته RAID 1 در درجه اول برای افزونگی است. اگر یک درایو را کاملاً گم کنید، هنوز می توانید درایو اضافی را بیدار نگه دارید.

RAID چیست و چند مدل دارد؟

RAID 5/6 (راه راه + برابری توزیع شده)

RAID 5 نیاز به استفاده از حداقل 3 درایو دارد (RAID 6 به حداقل 4 درایو نیاز دارد). ایده RAID 0 را می گیرد و داده ها را در چندین درایو قرار می دهد تا عملکرد را افزایش دهد. اما، همچنین با توزیع اطلاعات برابری بر روی دیسک ها، جنبه افزونگی را اضافه می کند. منابع فنی بسیاری در اینترنت وجود دارد که می تواند جزئیات چگونگی وقوع این واقعیت را بررسی کند. اما به طور خلاصه، با RAID 5 می توانید یک دیسک را از دست دهید، و با RAID 6 می توانید دو دیسک را از دست دهید، و همچنان عملیات و داده های خود را حفظ کنید.

RAID چیست و چند مدل دارد؟

RAID 10 (کپی سازی + راه راه)

RAID 10 حداقل به 4 درایو نیاز دارد و ترکیبی از RAID 1 (معکوس) و RAID 0 (راه راه) است. این کار هم باعث افزایش سرعت و هم افزایشی می شود. اگر به دنبال سرعت هستید، اما هنوز هم به افزونگی نیاز دارید، این اغلب RAID توصیه شده است. در یک پیکربندی چهار درایو، دو درایو آینه ای نیمی از داده های راه راه و دو درایو دیگر نیمه دیگر داده ها را نگه می دارند. این بدان معناست که شما می توانید هر درایو منفی و احتمالاً حتی درایو دوم را از دست دهید، بدون اینکه هیچ داده ای را از دست دهید. درست مانند RAID 1، شما فقط ظرفیت نیمی از درایوها را خواهید داشت، اما عملکرد خواندن و نوشتن بهبود یافته را خواهید دید. همچنین زمان بازسازی سریع RAID 1 را خواهید داشت.

اشتراک گذاری:

خدمات چکاد پردازش
آخرین مقالات
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید