خدمات چکاد پردازش
آخرین مقالات
برچسب ها

آشنایی با GPON در شبکه های فیبرنوری

آشنایی با GPON در شبکه های فیبرنوری

در این مقاله ابتدا بر ضرورت وجود جی پان تاکید خواهیم کرد و سپس به بیان ویژگی‌های این تکنولوژی که یکی ازتوپولوژی‌ها و معماری‌های منحصر به فرد در آینده، به دلیل قابل اعتماد بودن، ارزان بودن و موثر بودن خواهد بود، می‌پردازیم.

در مقاله (آشنایی با GPON در شبکه های فیبرنوری) از برخی برنامه های کاربردی که برای پیاده سازی این سیستم نیاز داریم، سخن خواهیم گفت که  شامل موارد زیر می شود:

همان طور که از شکل بالا مشخص است یک شبکه جی پان میتواند به 5 قسمت تقسیم شود.

در قسمت اول: سوییچی قرار داده شده است که  ترافیک را دریافت کرده و همزمان هم  ترافیک های غیر ضروری را فیلتر می کند.

در قسمت دوم:در این قسمت OLT را می بینیم که یکی از قسمت های مهم جی پان می باشد. در واقع می توانیم این قسمت را به عنوان مغز جی پان بنامیم. کارهای مهمی که این قسمت انجام می دهد، زمان بندی ترافیک، اختصاص پهنای بند و کنترل بافر می باشد.

در قسمت سوم: شبکه توزیع کننده  فیبری را می بینیم که در آن تعداد زیادی اسپیلتر قرار داده شده است. توجه داشته باشید از آنجایی که جی پان زیر مجموعه یکی از معماری های پان میباشد یک کابل فیبری  به پورت جی پان یا همان OLT متصل می شود  و تمامی کاربران به آن متصل میشوند. نام این قسمت ODN میباشد که  دارای طبقه بندی های زیر می باشد: A, B, B+, C and C+

معمول ترین آنها B+  میباشد که اجازه میدهد سیگنال هارا تا 64 کاربر توزیع دهد و به مدت 20 کیلومتر ادامه میابد.

قسمت چهارم: قسمت نهایی در جی پان میباشد.

قسمت پنجم:  تجهیزات کاربران را نشان میدهد و اگر برای کاربران شهری باشد شامل دستگاه ستاپباکس و کامپیوتر و یا تلفن میشود.

کیفیت سرویس جی پان چگونه تامین شود:
برای این که کیفیت این سرویس تامین شود در جریان آپ تاستریم و دون استریم دو نوع عملیات انجام میشود، یکی این که الگوریتم دی بی ای برای تامین کیفیت آپ استریم و همچنین برای تامین کیفیت دون استریم از کنترل بافر تامین می شود.

آشنایی با GPON در شبکه های فیبرنوری

کاربرد DBA در GPON:

برای ارائه خدمات انعطاف پذیر در حوزه جی پان از حالت DBA استفاده می شود.در این حالت می توان از رنج سرویس های مختلفی پشتیبانی کرد و انعطاف پذیری طبیعتا بیشتر خواهد بود. این که کدام سرویس ارائه شود به این بستگی دارد که بین فراهم آورنده سرویس و کاربر براساس SLA چه قراردادی تنظیم شده باشد.

استفاده از این حالت دو مزیت خواهد داشت اول این که میزان کیفیت خدمات بالاتر خوهد رفت و دوم این که به صورت موثرتری از پهنای باند استفاده خواهد شد.

متد GEM وکاربرد آن در GPON:

متد GEMیکی از روش هایی است که برای انتقال داده  ها از آن استفاده می شود.تحقیقات نشان می دهد استفاده از این سرویس    می تواند باعث 94درصد کارایی در جریان دون استریم و 93 درصد کارایی درجریان بالایی شود و به صورت کلی انعطاف پذیری با استفاده از این سرویس چند برابر خواهد شد.

جهت مشاوره، طراحی، تأمین تجهیزات و اجراء و پیاده سازی کلیه خدمات اکتیو و پسیو سیستم های GPON متخصصان ما آماده ارائه خدمات به کلیه ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری و … میباشد.

آپگرید GPON:

برای آپگرید کردن سرویس های جی پان می توان تنها OLT و ONU ها را آپگرید کرد. این موضوع در حالتی اتفاق می افتد که  کاربران خودشان تمایل داشته باشند از سرویس های با سرعت بیشتر استفاده نمایند.

اگرچه در گذشته استفاده از کابل های فیبرنوری به عنوان یک رسانه انتقال کاملا فراگیر نبود، اما امروزه استفاده از کابل های فیبرنوری بسیار بیشتر از گذشته خواهد بود به خصوص برای ارائه خدمات به کاربرانی که در منازل و خانه ها قرار گرفته اند. (Fiber To Home)

یکی از محبوب ترین معماری ها در GPON ، FTTH می باشد. این معماری شامل مقوله های زیر می شود:

خدمات متقارن و نامتقارن پهنای باند

Plaine olde Telephone Servise
ISDN (Integrated Service Digital Network)
استفاده از جی پان
کاربرد سه گانه
به صورت کلی استفاده از جی پان در سه مورد کاربرد دارد:

آشنایی با GPON در شبکه های فیبرنوری
اگر به مقالات مختلف نگاهی بیندازیم سرویس هایی که در GPON ارائه میشوند به دو گروه اصلی تقسیم خواهند شد که این دو گروه شامل موارد زیر می شود:

  • استاندارد
  • با HDTV و بدون HDTV(High Definition TV)
  • کاربرانی که ازسرویس های بدون HDTV استفاده می کنند، می توانند از سرعت 10 مگابایت برثانیه بهره مند باشند در حالی که کاربران یکه از سرویس HDTV استفاده میکنند میتوانند از حدقل سرعت 15 مگا بایت بر ثانیه بهره مند شوند.

اشتراک گذاری:

خدمات چکاد پردازش
آخرین مقالات
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید