مدیریت پروژه

مدیریت پروژه به چه معناست؟

تعریف پروژه

یک پروژه تلاشی(مدیریت پروژه) موقتی برای ایجاد یک محصول، خدمت یا نتیجه منحصر به فرد است. از سوی دیگر، عملیات به کارهایی گفته می شود که در یک سازمان برای بقای کسب و کار انجام می شود. پروژه ها با عملیات تفاوت دارند، زیرا وقتی پایان می یابند که اهداف پروژه حاصل شده باشد، یا اینکه به پروژه خاتمه داده باشند. طبیعت موقتی پروژ هها، نشان دهنده یک پایان و شروع مشخص است.

پذیرش رو به افزایش مدیریت پروژه، نشان می دهد که کاربرد دانش مناسب، فرآیندها، مهارت ها، ابزار و گستره دانش مدیریت پروژه را به ، PMBOK تکنیک ها، می توانند اثر مهمی بر موفقیت پروژ هها داشته باشند. راهنمای عنوان یک راهکار خوب شناسایی می کند. “راهکار خوب” ، به معنای یک توافق عمومی است که کاربرد این مهارت ها، ابزار و تکنیک ها می تواند شانس موفقیت را در بسیاری از پروژه ها افزایش دهد. مؤسسه مدیریت پروژه به این استاندارد به عنوان یک مرجع اساسی مدیریت پروژه، برای طر حهای توسعه و گواهینامه های حرفه ای نگاه می کند.

 

مدیر پروژه کیست؟

مدیر پروژه شخصی است که تیم پروژه را هدایت می کند و به کمک آنان به هدف پروژه دست می یابد. اگرچه دارنده عنوان مدیریت در شرکت ها وظایف مداومی در طول دوران تصدی عنوان خود دارند ولی رهبری یک مدیر پروژه موقتی و تا اتمام دستیابی به یک هدف مشخص ادامه می‌یابد. برای هر پروژه خاصی یک مدیر پروژه منصوب می شود که اگرچه این عنوان برای وی رسمی و تمام وقت نیست ولی بد نیست که اگر تا به حال این عنوان را داشته اید آن رابه مدیر بخش خود بگوید و یک دانش پایه از مهارت های مدیریت پروژه در رزومه خود داشته باشید.

در راستای چند وظیفه ای (multi-task) عمل کردن، بهبود مهارتهای ارتباطی و نرم‌افزاری خود و تکمیل وظایف روزانه به شکل قابل قبول و به موقع تلاش کنید. همه شرکت ها شخصی را به عنوان یک مدیر پروژه تمام وقت استخدام نمی کنند پس ممکن است شما به عنوان یک کارمند عادی خود را در شرایطی بیابید که در حال رهبری یک پروژه خاص هستید. پس خود را برای پذیرفتن مسئولیت های این چنینی آماده کنید و خودتان را در دید مدیریت شرکت قرار دهید. تیم پروژه شما ممکن است متشکل از همکاران شما در سایر بخش ها و یا سرپرستان اجرایی باشد. این نوع از معرض دید بودن می تواند موجب تقویت شهرت شما در شرکت شود و به علاوه بر احتمال دریافت پاداش یا ارتقا شغلی در کنار رشد شخصی و کاری می توانید انجام کاری جدید را تجربه کنید. با برجسته کردن این توانایی های خود نه تنها انتظاراتتان در نقش فعلی تان برآوره می شود بلکه می توانید با مشارکت در یک پروژه خاص ارزشی را نیز اضافه کنید.

اگر شرکت‌تان شرایطی برای برگزاری کلاس های داخلی و یا آنلاین یا پرداخت هزینه برای حضور در دوره های دانشگاهی فراهم کرد حتما از این فرصت استفاده کنید و چند کلاس در این مبحث بردارید. برخی از دوره های مربوط به این حوزه عبارتند از: استراتژی های برنامه ریزی، زمانبندی و سازماندهی، تخصیص و تجزیه و تحلیل بودجه و مدیریت تغییر.

مدیریت پروژه

 

این آموزش های اضافی می تواند به اعتماد به نفس شما کمک کند تا برای فرصت ها و پروژه های خاص جدید جزو اولین داوطلبان باشید. در حالی که همه پست های مدیریتی شامل مدیریت زمان، مهارت های سازمانی و میان فردی است، مدیریت پروژه نیازمند یک تمرکز واحد متاثر از منابع و نتایج مطلوب در یک دوره زمانی مشخص است. تنظیم دقیق این ویژگی ها می تواند فرصت های رشد کاری فروانی برای شما به ارمغان آورد.

خصوصیات یک پروژه

پروژه ها در تمام شکل ها و اندازه ها موجودند.

خصوصیات زیر به تعریف بهتر یک پروژه کمک می کنند:

  • یک پروژه هدف منحصر به فرد دارد.

هر پروژه باید دارای هدفی باشد که به خوبی تعریف شده است.

  • یک پروژه فعالیتی موقتی است.

پروژه زمان شروع و انتهای معینی دارد. در هر پروژه ای ممکن است تیمی از افراد تشکیل شود تا در اسرع وقت روی پروژه کار کنند و سپس انتظار داشته باشد که آنها یک گزارش و یک ارائه از نتایج حاصل شده را ظرف مدت یک ماه تهیه کنند.

  • یک پروژه به وسیله ی پیشرفت تدریجی ایجاد می شود.

پروژه ها در ابتدا به صورت بسیار کلی تعریف می شوند و با گذشت زمان جزییات آنها مشخص تر می شود. تیم پروژه باید طرح های ابتدایی را تهیه کرده، سپس آنها را با استفاده از اطلاعات جدید به دست آمده تکمیل و به روز کند.

 

  • یک پروژه دارای عدم قطعیت است.

از آنجا که هر پروژه منحصر به فرد است، در بعضی موارد مشکل است که اهداف پروژه را به روشنی تعریف، زمان پایان پروژه را دقیق مشخص یا هزینه ها را به درستی تعیین کرد

 

  • یک پروژه نیاز به منابعی دارد که به طور معمول از مناطق مختلفی اند.

منابع شامل افراد، نرم افزار و یا دارایی های دیگر می شوند. بسیاری از پروژه ها از مرزهای میان بخشی یا بخش های مختلف عبور می کنند تا به هدف خاص خود برسند. برای پروژه ای مانند ساخت یک مجتمع، طراح،معمار،مسدول تدارکات  و حوزه های دیگر شرکت باید با یکدیگر برای ارائه محصول که همان مجتمع است، همکاری میکنند.

شرکت نیز ممکن است از مشاوران خارجی برای فراهم کردن ورودی های لازم استفاده کند. وقتی که گروه پروژه، پروژه های اصلی را برای پیاده سازی انتخاب کردند، آن ها نیاز به منابع سخت افزاری، نرم افزاری و شبکه ای خواهند داشت. افرادی از دیگر شرکت ها مانند تامین کنندگان و شرکت های مشاور به عنوان منابعی برای رسیدن به اهداف جدید شرکت تلقی می شوند. از آنجا که منابع محدودند، باید برای حصول به اهداف پروژه و اهداف شرکت های دیگر به صورت بسیار موثری استفاده شوند.

 

  • یک پروژه باید یک مشتری یا سرمایه گذار اولیه داشته باشد.

بسیاری از پروژه ها طرف های قرارداد یا ذینفعان بسیاری دارند، ولی یکی باید در ابتدا نقش اصلی سرمایه گذار را بر عهده بگیرد.

 

آیا ابزار خاصی برای مدیریت پروژه های شما وجود دارد؟

بسیاری از مدیران پروژه درگیر انتخاب نرم افزار مناسب برای مدیریت پروژه هستند. این امر منطقی است چرا که روی هم رفته مدیران پروژه افرادی هستند که هر روز از این محصولات استفاده می کنند.

نرم‌افزارهای مختلفی برای این موضوع وجود دارند، برخی نرم‌افزارهای به صورت جزیره‌ای بوده و صرفا برای مدیریت و کنترل پروژه به کار می‌روند که از این بین می‌توان به نرم‌افزارهایی همچون Primavera و MS Project نام برد.

این نرم‌افزارها به صورت تخصصی برای این موضوع تهیه شده‌اند و امکانات فراوانی جهت ثبت رویدادها، منابع، تاریخ‌های مهم و… دارند.

اما اگر سازمانی علاوه بر فعالیت‌های پروژه محور، فعالیت های تولیدی و یا ارائه خدمات داشته باشد و همچنین از نرم‌افزارهای سیستم یکپارچه سازمانی استفاده کند، مجبور خواهد بود اطلاعات مالی و مصرف منابع پروژه‌های خود را از این نرم‌افزارهای خروجی گرفته و به سیستم یکپارچه خود منتقل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.